Doğru Beslenmenin Zayıflama ve Sağlıklı Kalmadaki Önemi

484 0

Fazla kilolarından şikâyetçi olan insanlar her zaman zayıflamak ve forma girmek isterler. Her ne kadar bunun için çok hevesli olsalar da birçoğu alışkanlık haline getirdikleri yüksek kalorili ve genel sağlığımız için zararlı yiyeceklerden vazgeçmeleri ve gün boyu hareketsiz ve sedanter bir yaşam sürmek yerine düzenli egzersiz yapmaları gerektiğini öğrendiğinde bu istek ne yazık ki kaybolmaktadır.

Öte yandan bu fedakârlıkları yapmaya kendi hazır hisseden kalan kişiler, gerek öğün atlamak gibi, gerekse yedikleri her öğünde yağ, karbonhidrat ve protein bakımından dengeli besinlerin bulundurmamak gibi hatalar yaparlar.

Öğün atlamak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel besinleri ve minimum kalori miktarını engellediği için vücudumuzun metabolizma hızını düşürmesine, organlarımızın ve cildimizin yeterli beslenemediği için zarar görmesine; bunun sonucunda kendimizi daha yorgun, mutsuz ve sağlıksız hissetmemize neden olur.

Öğün başı yeterli yağ, karbonhidrat, vitamin veya proteini almamak ise eksik aldığımız veya diyetimizden tamamen çıkardığımız hangi temel bileşen ise onun eksikliği nedeniyle vücut gene kendini korumaya çekecek, metabolizma hızımızı düşürecek ve bu besin tipinin eksikliğinden dolayı sağlık sorunları yaşamamıza neden olacaktır. Ayrıca bu hataları yapan kişi bunca sorunu yaşamasının yanında metabolizma hızımız düştüğü için kilo veremeyecek, dolayısıyla hayalini kurduğu zayıf, sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşamayacaktır.

En doğrusu, diyet programlarımızı hazırlarken asla öğün atlamamak ve her bir öğünde protein, yağ, karbonhidrat ve vitamin bakımından dengeli bir seçim yapmaktır. Sağlıklı, gliserin değeri yüksek olmayan ve dengeli bir şekilde oluşturulmuş bir menü, günlük harcadiğimiz kalorinin de altında olduğu sürece hem doğru bir şekilde zayıflamamızı sağlayacaktır.

Yorumlar

Fatal error: Cannot redeclare yildiz_koy() (previously declared in /home/stsestetik/public_html/include/global.php:71) in /home/stsestetik/public_html/include/global.php on line 92