Zayıflama Programlarımızdaki Büyük Yanlışlar

541 0

Gereksiz kilolarımızdan şikâyet etmeyenimiz yoktur. Bazı zamanlar öylesine motive oluruz ki bir an önce kilo vermek için her türlü fedakârlığı yapmaya hazır hissederiz. Kimimiz aç kalarak ve normalde yediğinin çok altında yemek yiyerek zayıflayacağına inanırken kimimiz ise sakin ve bir yaşam sürerken vücudu doğru düzgün alıştırmadan ham vücudunun bir anda yoğun bir antrenman temposuna hazır olduğunu hisseder. Hâlbuki tam bu noktada çok büyük bir hata yapmak üzere olduğunu bilmez. Çünkü aç kalmak ve öğün atlamak vücudun hormon dengesini alt üst etmekten tutun da gerekli vitamin, protein ve enerjiyi alamayan vücudun kendini korumaya çekmesi nedeniyle metabolizma hızını ve enerji seviyemizi düşürmesinden kaynaklı sürekli yorgun, halsiz ve mutsuz gezmemize neden olur. Dahası bir anda aç kalan vücudumuz yaşamsal organlarına gerekli enerjiyi sağlamak için yağlarımızdan daha hızlı enerjiye çevrilen kastaki proteinlerimizi yakar ve fazla kilolarımızdan kurtulamadığımız gibi kas kütlesi kaybederiz. Diğer taraftan bir anda hazır olmayan vücudu ağır bir spor programına sokan kişiler ise vücut henüz olmadığı için ertesi günlerde toparlanma evresi çok daha ağrılı ve zor geçer. Bu durum hem sosyal yaşamımızın kalitesini alt üst eder hem de zaten nadiren gelen zayıflama isteğimizin ve motivasyonumuzun tümüyle yok olmasına neden olabilir.

Doğru ve kaliteli bir şekilde hem fazla kilolarımızdan kurtulmak hem de forma girmek için iyi bir diyetisyen veya doktor eşliğinde vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri yeterli miktarda karşılayan ama kilo almamıza neden olan gereksiz karbonhidrat içeren abur cubur, fast food, tatlı, çikolata, cips vb. gibi besinlerden arındırılmış bir diyet hazırlanmalıdır. Ayrıca diyet vücudun alışması için ilk birkaç hafta hafif daha sonra yavaş yavaş temposu ve zorluğu artan efektif bir fitness programı ile kombine edildiğinde sadece kilo vermez, zayıflarken bir yandan da kaslarımızı geliştirmiş ve vücudumuzu şekle sokmuş oluruz. Ancak bir türlü kurtulamadığımız bölgesel yağlar olursa bu durumda zayıflama programımızı mezoterapi, aqualyx ve kavitasyon gibi istenmeyen bölgesel yağlardan kurtulmada etkili estetik ve güzellik uygulamaları ile desteklemek yeterli olacaktır.

Yorumlar

Fatal error: Cannot redeclare yildiz_koy() (previously declared in /home/stsestetik/public_html/include/global.php:71) in /home/stsestetik/public_html/include/global.php on line 92