Kimyasal Peeling

kimyasal peeling

Kusursuz ve doğal bir görünüme sahip olmak her kadının vazgeçilmez taleplerinin başına gelmektedir.  Kadınlar bu konuda son derece haklı olmakla birlikte, özellikle gelişen teknolojik imkanların sağlamış olduğu avantajlarla kadınların arzu ettikleri görünüme kavuşmaları adına pek çok alternatif sunulmaktadır.

Son dönemde son derece popüler olan peeling yöntemleri güzelleşme adına kadınlara başka alternatifler de sunulabilmektedir. Kimyasal Peeling bu bağlamda oldukça iyi bir çözüm önerisi olarak görülmektedir.

Deri üzerinde doğal ya da sonradan oluşan kusurlar kadınların güzel ve kusursuz bir görünüme sahip olmak adına önüne çıkan engellerin başında gelmektedir. Kimyasal Peeling bu problemlerin çözümü konusunda yararlı olabilmekle beraber, kadınların gündelik yaşantı içerisinde daha özgüvenli ve kusursuz bir yapıya bürünmelerine doğrudan etki edebilmektedir.

Kimyasal Peeling, ciltte uygulanan bir uygulamadır. Cilde belli uyarıcılarla kendisini tedavi etmesi adına operasyon yapılmaktadır. Operasyon esnasında herhangi bir tehlike olmadığı bilinmekle birlikte bu konuda başvurulan kimyasal ajanlar operasyon açısından en kritik göreve sahip olan birimlerdir.

Uygulama esnasında cildin en alt katmanına kimyasal ajan adı verilen ve bir ya da birkaç kimyasal bileşimden oluşan ajanlar servis edilmektedir. Bu servis ile birlikte cilt kendini koruma içgüdüsüyle hareket ederek savaşı başlatmış olacaktır. Cilde uygulanan kimyasal çözeltiler cildin alt katmanında kabuğa benzer bir yapıya sahip olacağından, kendini yenileme konusunda savaşın galibi cildin kendisi olacaktır. Burada üzerinde dikkatle durulması gereken ve unutulmaması önemle tavsiye edilen mesele kusursuz ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmenin en doğal yönteminin yine insan doğasına uygun bir şekilde yapılıyor olmasıdır.

Kimyasal Peeling en genel anlamıyla klasikleşmiş bir cilt yenileme yöntemidir ve son derece ilgi görmektedir. Cildin alt katmanına servis edilen kimyasal ajanlar cildin kendini yenileme sürecine girmesini sağlamaktadır. Böylelikle cilt uyarıcıyla tetiklenerek yenilenmektedir. Kendini yenileyen cilt en nihayetinde pürüzsüz, sağlıklı doğal ve daha genç bir cilt görünümüne sahip olmayı sağlamaktadır. Uygulama sonrasında aktarılan etkiler; bu şekildedir.

Uygulama cildin yenilenmesi adına kırışıklık, orantısız cilt rengi, cilt üzerinden oluşan lekeler, çil, ve ciltte oluşan genel izlerin tedavi edilmesi ya da yok edilmesi adına yapılmaktadır. Bu uygulama kapsamında cilde uygulanan kimyasal çözeltiler talep doğrultusunda 3 farklı aşamada gerçekleşmektedir.

Bağlı bulunan sorun ya da hastanın talebi üzerine her bir yöntem için özel çözeltiler kullanılmaktadır.

Kimyasal Peeling yöntemleri arasında her probleme uygun ve özel bir çözüm önerisi olarak şu seçenekler bulunmaktadır:

 • Hafif Kimyasal Peeling: Uygulama basit ölçekli kırışıklıklar, sivilce ya da akne problemleri veya ciltte oluşan kuruluk durumlarında kullanıma uygun olabilmektedir. Yüzeysel olarak gerçekleşen tedavi basit ölçekli problemlerde etkin bir tedavi sunabilmektedir.
 • Orta Derinlikteki Kimyasal Peeling: Yaşlanmaya bağlı problemler konusunda başarı sağladığı bilinen Orta Derinlikteki Kimyasal Peeling, hafif ve orta ölçekli kırışıklıkların tedavi edilmesi adına, papiller ve üst retküler dermiş kısmında tahribata sebebiyet vererek cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu işlem sırasında pigment değişikliği de yaşanacağından cilt üzerindeki farklı renk tonlarının da sabitlenmesi sağlanmaktadır.
 • Derin Kimyasal Peeling: Bu yöntem son derece olduğu bilinmekle birlikte, sonuçları bakımından çözüm önerisi sunmaktadır. Bilineceği üzere cildin üst kısmı olan epidermis ile birlikte papiller ve üst retküler dermiste nekroz ve inflamasyon oluşturmayı amaçlayan teknik, böylelikle yüksek ölçekli bir etkiye sahip olmaktadır. Bir diğer anlamıyla orta ve derin kimyasal soyma işlemi anlamına gelen uygulama sırasında özel kimyasal çözeltiler ve buna bağlı doğal solüsyonlar kullanılmaktadır.

Bu yöntemler ile cilt katmanlarına tetikleyici kimyasal bileşimler ile bu alanlarda tahribata ve buna bağlı yenilenme sağlanarak, doğal bir cilt görünümü yakalanması sağlanmaktadır.   

Kimyasal Peeling Nedir?

Kusursuz, doğal sağlıklı ve genç bir cilt görünüme sahip olmak isteyen kadınlar için pek çok yöntem ve teknik sunulmaktadır. Bu teknikler arasında estetik müdahalenin gerçekleştiği teknikler de olmakla birlikte cildin kendi yenilemesini kendisinin sağlamasını amaçlayan ve bu bağlamda doğal sonuçların alınmasına imkan veren pek çok cilt yenileme yöntemi de bulunmaktadır.

Bu yöntemler arasında günümüzde en çok tercih edilen uygulamaların başında ise Kimyasal Peeling yöntemi gelmektedir. Kimyasal Peeling nedir?

Kimyasal Peeling, cildin yıpranmış ve tahribata uğramış üst tabakasının soyulması sonucunda daha derin alt tabakalara yenilenme sürecinin başlatılması adına uyarıcılar gönderilmesi işlemidir. Uygulama esnasında cildin alt katmanı birleşimlerden oluşan etkenler sunulmaktadır. Kısmi tahribata yol açan bu kimyasal bileşimler cildin tetiklenerek kendini yenileme sürecini başlatmasını sağlamakla birlikte, işlemin tamamlanmasıyla kusursuz, pürüzsüz ve doğal bir cilt görünümünü yakalanacaktır.

Ciltte oluşan yaşlılığın giderilmesi, bazı dışsal etkilerle cilt de oluşan lekelerin giderilmesi, kırışıklıklar, akne ya da sivilceler ve güneşe bağlı lekelerin giderilmesi ve tedavi edilmesi adına iyi bir çözüm önerisi sunduğu düşünülen Kimyasal Peeling, kadınlar tarafından en çok tercih edilen cilt yenileme tekniklerinin başına gelmektedir.

Uygulama esnasında derinin alt katmanına gönderilen kimyasal ajanlar, talep edilen yönteme ya da var olan şikayetlere göre değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla galikolik asit, alfa hidroksi asitler, trkilosetik asit, salislilik asit ve jener solüsyonu gibi etkenlerin karışımı ve kombinasyonu ile elde edilen karışım içeriklerine sahip olmaktadır.

Bu ve buna benzer tüm cilt yenileme metotlarının uzman eller aracılığıyla yapılması son derece kritik bir öneme sahip olmaktadır. Özellikle alanında uzman ve tecrübeli hekimlerin tercih edilmesi Kimyasal Peeling gibi cilt yenileme işlemlerinde başarıya ulaşmak adına en önemli etkenlerden biri olarak gösterilmektedir. Bu sebepten dolayı doğru hekimin seçildiğinden emin olunması gerekmektedir.

Kimyasal Peeling ile Ne Tedavi Edilir?

Kimyasal Peeling uygulaması cildin pek çok bölümünde ve pek çok katmanında uygulanmaya müsait bir yapıya sahiptir. Uygulama esnasında her ne kadar kimyasal bileşimler kullanılıyor olsa da uygulama temel amaçları bakımından doğal bir iyileşme sağlamayı amaçlamaktadır.

Özellikle cilt kusurlarının giderilmesi konusunda var olan hemen hemen her problemin çözümü için kullanılabilen Kimyasal Peeling ile ne tedavi edilebilir?

 1. Yanık ve herediter faktörlerin ciltte oluşturduğu problemler
 2. Kırışıklıklar
 3. Güneşe ve yaşlılığa bağlı oluşan lekeler
 4. Karaciğer tarafından oluşumu gerçekleşen lekeler
 5. Genelik lekeleri veya hormal sebeplerden oluşan cilt lekeleri
 6. Akne, sivilce ya da buna bağlı lekeler
 7. Çiller
 8. Yüzde bulunan koyu renkli lekeler
 9. Gözenekli cilt yapısı
 10. Yüz asimetrileri
 11. Genel olarak cilt parlaklaştırılması veya pürüzsüzlüğünün arttırılması

adına oluşan tüm problemlerin çözümü için uygun bir niteliğe sahip olan uygulama sonuçları bakımından uzman eller aracılığıyla işlemin gerçekleşmesiyle iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

En genel anlamda cildin ölü hücrelerden arındırılması işlemi anlamına gelen Kimyasal Peeling işlemleri sırasında doğru bir uygulamanın yapılıyor olması adına doğru hekimin seçilecek olması çok büyük önem arz etmektedir.

Her kişide yaşanılan cilt problemleri birbirinden farklılık gösterdiğinden hekimin doğru yöntem ve teknikleri belirleme konusunda uzman ve tecrübeli olması gerekmektedir. Bu bağlamda yöntemin açık ve orta renk tonajına sahip olan ciltlerde daha etkili sonuçlar verdiği de görülmektedir. Siyah renkli tenlerde ise uygulama sonrasında daha dikkatli davranması tavsiye edilmektedir. 

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Kimyasal Peeling yapılacak kişinin özenle muayene edilmesi gerekmektedir. Uygulama kapsamında cildin ölü hücrelerden arındırılması ile yenilenmesi ve pürüzsüz bir yapıya kavuşması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda cilt üzerinde doğal ya da doğal olmayan veya dış kaynaklı gerçekleşen kusurların büyük bir kısmı tedavi edilerek kusursuz bir cilt görünümü kazanılmasına olanak sağlamaktadır.

Ayrıca cildin ölü derilerden arındırılıyor olması sağlıklı bir cilt yapısının korunması adına da bakım temelli bir olanak sunmaktadır. Uygulama ile hem gerçek bir cilt bakımının hem de var olan lekeye bağlı kusurların giderilmesi ve tedavi edilmesine olanak tanınmaktadır.

Kimyasal Peeling ile leke tedavisi ciltte var olan ve kadınlar açısından son derece rahatsız edici olan lekelerin giderilerek tedavi edilmesi konusunda iyi sonuç çıkardığı bilinmektedir. Uygulama kimyasal ajanların cildin alt katmanına gönderilerek burada yenilenmenin sağlanacağı ortam hazırlamakla birlikte, işlemin tamamlanmasının ardından cilt doğal bir süreçle kendini yenilemeye başlamaktadır.

Canlılığın doğasına uygun olan bu yenileme işlevini etkin bir şekilde kullanan uygulama bu bağlamda son derece doğal bir yöntem olarak görülmektedir.

Şüphesiz her kadın için doğal, sağlıklı, güzel, dinamik, genç ve kusursuz bir cilt yapısına sahip olmak çok ama çok büyük bir öneme sahiptir. Kadınların estetik anlamda güzellik ifade eden bu isteklerinin dışında cildin sağlıklı gelişimi ve genel anlamıyla sağlıklı bir yaşamın inşa edilebilmesi adına kritik bir öneme sahip olan Kimyasal Peeling, en çok tercih edilen cilt bakım ve onarım tekniklerinin başında gelmektedir. Uygulama ile ciltte oluşan dış etmenlere bağlı lekelerin giderilmesinin ve tedavi edilmesinin yanı sıra, pek çok doğal leke ve kusurun giderilerek tedavi edilmesi adına da kullanılmaktadır.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Kimyasal Peeling her anlamda cilt üzerinde var olan lekelerin doğal bir seliksiyon ile tedavi edilmesini sağlamaktadır. Cildin taze ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını hedefleyen uygulama kapsamında işlemin yapacağı hekimin doğru seçilmesi ve buna bağlı olarak uygun hastanın yönteme uygun bir talebinin olması da kritik bir öneme sahiptir. Doğru şartlar altında uygulanması durumunda kusursuz sonuçları doğal bir görünümle taçlandıran uygulama son derece kolay ve tehlikesiz bir şekilde hızla yapılabilmektedir.

Kimyasal Peeling uygulaması derinin alt tabakasına hasta tarafından gelen taleplere karşılık 3 farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bu yöntemler yüzeysel, orta derinlikli ve derin peeling olarak sınıflandırılmıştır. Kişiye en uygun yöntemin tercih edilmesi ise uygulamayı yapacak hekimin uzman görüşleriyle karara bağlanmalıdır. Uygulamanın pek çok tekniğe sahip olmasına karşın uygulama esnasında işleyen prosedür çok da fark içermemektedir.

Uygulama sırasında kimyasal ajanlar uyarıcı bit nitelikle cildin alt katmanlarına doğru sirayet etmesi sağlanmaktadır. Böylelikle cildin kendini yenilemesi adına uyarıcı etki sağlanmış olacaktır: Bu bağlamda Kimyasal Peeling nasıl uygulanır?

 1. Öncelikli olarak hastanın uygulamanın yapılmasına uygun olması gerekmektedir.
 2. Hastaya uygulama ve tercih edilecek yöntem hakkında bilgi verilir.
 3. Etkili sonuç alınması adına ön hazırlıklar tamamlanır.
 4. Uygulama esnasında saç problem yaratabileceğinden saçlar bone ile kapatılır.
 5. Yüz ve varsa makyaj temizlenir ve hazır hale getirilir.
 6. Uygun görünen bölgelere koruyucu kremler sürülür.
 7. Göz ve kulak pamuk aracılığıyla kapatılır.
 8. Hazırlanan kimyasal karışım pamuk uçlu aplikatör ya da fırça yardımıyla uygulamanın yapılacağı bölgeye sürülür. Bu aşama da 2 dakika beklenmektedir.
 9. İşlem esnasında hastaya genel his durumunun nasıl olduğu ve yanma hissinin ne durumda olduğu özellikle sorulmaktadır. Bu sebepten işlem interaktif bir işlem olma özelliğine sahiptir. Hislerin yoğun olarak yaşanması durumunda uygulamaya ara verilebilir ya da sonlandırılabilir.
 10. Seçilen yönteme göre farklılık göstermekle birlikte bu işlemler tamamlandıktan hemen sonra yüze su verilerek, asit nötralize edilir ve böylelikle uygulama tamamlanmış olacaktır.

Uygulama da bu işlemlerin tamamlanmasının hemen ardından cilde hemen nemlendirici sürülerek rahatlayarak ferahlaması sağlanmaktadır. Ayrıca tercih edilen yönteme bağlı olarak işlemlerin tamamlanmasının ardın bir süreliğine hastaya uygulama bölgesinde nemlendirici kullanması tavsiye edilmektedir. Bu süre çoğunlukla 1 ile 2 hafta arasında değişmekle birlikte, iyileşme sürecinin tamamlanması sağlanmaktadır.

Kimyasal Peeling Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama öncesinde hekim ve hasta tarafından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Uygulamanın ve genel sağlık durumunun en başarılı şekilde sağlanması adına bu öneri ve tavsiyelere önemle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öncelikli olarak alanında uzman ve tecrübeli hekimlere başvurulması her anlamda kritik bir öneme sahip olmaktadır. Unutulmamalıdır ki Kimyasal Peeling doğru eller aracılığıyla yapıldığında son derece kusursuz ve doğal bir cilt görünümü sağlayacaktır.

Uygulama yapılacak hastaların yakın bir zamanda yüz cerrahisi işlemi görmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Yine buna bağlı olarak hastanın yara iyileşmesi konusunda geç sonuç veren bir cilt yapısına sahip olmaması da kritik bir öneme sahiptir. Aynı şekilde radyoterapi gören hastalar açısından da uygulamanın yapılması tavsiye edilmemektedir.

Kimyasal Peeling uygulaması yapılacak olan hastanın verilecek cilde sunulacak kimyasal bileşimde Aspirin ile bağlantılı etkenlerin oluyor olmasından dolayı, kişinin Aspirin’e alerjisi olmamalıdır ya da Aspirin’e alerjisi olan hatalara bu uygulama tavsiye edilmemektedir. Yoğun sigara tüketimi ya da gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlara da uygulama yapılamamaktadır.

Herhangi bir cerrahi müdahaleye maruz kalan kimselerin bu müdahaleden sonra 6 ay kadar beklemeleri de Kimyasal Peeling işlemleri öncesinde uzmanlar tarafından hastalara sunulan önemli tavsiyelerin başına gelmektedir. Yine yoğun güneş ışığına maruz kalma olasılığı olan kimselerinden uygulama öncesinde bu durumlara özen göstererek talepte bulunması, hastanın genel sağlığı ve yapılacak olan uygulamanın en sağlıklı şekilde sonuç vermesi adına büyük önem arz etmektedir.

Kimyasal Peeling de dahil olmak üzere cilt güzelleşmesi, genel güzelleşme ya da cilt üzerinde yenilenmeye ve bakım yapma imkanı tanıyan tüm müdahalelerin doğru sonuçlar vermesi açısından en önemli etken şüphesiz seçilecek hekimin alanında uzman ve tecrübeli bir geçmişe sahip olmasıdır. Bu bağlamda hekim-hata ilişkisi düşünüldüğünde en doğru tercihi yapmanız genel sağlığınız açısından da işlemin doğru sonuçlar vermesi açısında da kritik bir önem içermektedir.

Kimyasal Peeling Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal Pelling işlemleri çoğu zaman büyük tehlikeler içermiyor olsa da uygulamanın en sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi adına uygulama sonrasında hasta tarafından bazı özel durumlara dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle hastanın genel sağlığı korunarak yapılan işlemin sonuçlarının sağlıklı bir şekilde sağlanması amaçlanmaktadır. Bu sebepten dolayı hekim tarafından bulunulan tavsiyeler dikkatle ve ciddiyetle özen gösterilmesi gerekmektedir.

Uygulama sonrasında cilt de bazı kabuklar oluşacaktır. Bu kabukların sökülmemesi ya da çıkarılmaması gerekmektedir ve doğal yollardan kendi halinde çözüme kavuşması beklenmelidir. Uygulamadan sonra hekim tarafından önerilen nemlendiricilerin işlemin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması adına büyük önemi vardır. Bu sebepten dolayı işlem sonrasında hekim tarafından tavsiye edilen nemlendirici tavsiye edildiği oranda uygulamanın yapıldığı bölüme sürülmelidir. Uygulama sonrasında güneş ya da buna bağlı yoğun sıcaklığa maruz kalınacak ortamlardan kaçınılması gerekmektedir. Bu tarz durumlara dikkat edilmesi haline Kimyasal Peeling kusursuz ve doğal bir cilt görünümünü iyi bir şekilde sağlayacaktır.

Kimyasal Peeling de dahil olmak üzere güzellik ve bakım konusunda yapılacak tüm işlemlerde en doğru hekimin seçilmesi düşünüldüğünden ya da tahmin edileceğinden daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Alanında uzman, profesyonel ve tecrübeli hekimlerin seçilmesi kadınların genel sağlının doğru şekilde sağlanması ve uygulamanın en sağlıklı şekilde sonuçlanması adına kritik bir önem arz etmektedir.

Medikal Estetik Hekimi Doktor Sami Tan Sarıgül bu bağlamda uzun süredir güzellik hizmetleri sağlıyor olması bakımından son derece yüksek tecrübeye sahiptir. Aynı zamanda yenilikçi çözüm önerileri ve hastaya en uygun yöntemin seçilmesi konusunda geniş bir perspektife sahip olan Sarıgül, bu bağlamda pek çok alternatifi aynı anda sunabilmektedir.

Medikal Estetik Doktoru Sami Tan Sarıgül ayrıcalığıyla Kimyasal Peeling uygulamasıyla kusursuz ve doğal genç görünümlü bir cilde kavuşmak adına yapmanız gereken tek şey internet sitesi aracılığıyla ya da irtibat telefonlarını kullanarak randevu almak ve size en doğru yöntemlerin seçileceği konusunda güven duyarak işlemlerin başlamasını beklemek olacaktır.

Kimyasal Peeling Hakkında Uzmanına Sorulan Sorular

Diğer Sorular →

Cevabınız başarıyla kaydedildi.. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Lütfen * işaretli yerleri doldurunuz.

Hemen Ara
Ücretsiz Muayene Ol