Leke Tedavisi

leke tedavisi

Günümüzde kadınlar çoğunlukla olmakla birlikte pek çok kadın ve erkek yüzlerinde oluşan lekelerden şikayetçi olmaktadır. Yüz ve cilt lekeleri çoğunlukla doğrudan fiziksel bir etki yaratmıyor olsa da kişinin gündelik yaşantısı ve genel ruh halini derinden etkilemektedir. Özellikle kadınlar için sağlıklı, kusursuz, pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak çok ama çok büyük bir öneme sahiptir.

Bu bağlamda cilt ve yüz lekeleri pek çok dezavantaj sağlıyor olması bakımından herkesin şikayet ettiği ve çözüm olanakları aradığı temel sorunlardan biri haline dönüşmüştür. Neyse ki teknolojik imkanların ilerlemesi ile ve alternatif tedavi yöntemlerinin oluşmasıyla leke tedavisi konusunda pek çok yenilikçi çözüm önerisi cilt ve yüzde yaşanılan lekelere karşı sunulmaktadır.

Bu tarz uygulamaların artış gösterdiği günümüzde doğru merkezin ve en doğru hekimin seçilmesi en az leke tedavisi konusunda tercih edilecek yöntem kadar büyük öneme sahip olmaktadır.

Cilt lekeler çoğunlukla dış faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Fakat bazı durumlarda buna aksi olarak doğuştan lekeler de bazı cilt ve yüzlerde görülebilmektedir. Leke oluşumuna sebep olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Genetik faktörler
 2. Güneşin zararlı ışınlarının yarattığı olumsuz etki
 3. Bilinçsiz sauna kullanımı
 4. Düzensiz beslenme ve genetiği değiştirilmiş ürünler
 5. Yanlış tercih edilen makyaj ürünleri
 6. Yaşlılığa bağlı leke oluşumu
 7. Yıpranma, tahribat ya da dış faktörlerle oluşan lekeler
 8. Yüksek ısıya maruz kalınması

Gibi durumlarda cilt yüz, boyun ya da dekolte bölgesinde lekelerin oluşması mümkündür. Bu lekeler çoğunlukla güneşe bağlı sebeplerden oluşmakla birlikte diğer durumlar nadiren görülebilmektedir. Genetik aktarıma bağlı leke oluşumu da aynı oranda çok sık görülen bir problem olmamakla birlikte özellikle kadınlar açısından son derece ehemmiyete sahiptir. Bu tarz lekelerin sebebi ne olursa olsun çözüm bulunabilmesi adına pek çok leke tedavisi yöntemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Leke tedavisi konusunda günümüzde pek çok alternatif uzmanlar tarafından sunulmakla birlikte bu alternatifler arasında en etkili olanın ve size en uygun olanın hangisi olduğu net olarak belirlemek adına konunun uzmanı olan hekimlerden yardım alınması önemle tavsiye edilmektedir. Buna karşın leke tedavisi konusunda en etkili yöntemleri şu şekilde sıralamak da mümkündür:

 1. Dermapen
 2. Kimyasal Peeling
 3. Mezoterapi
 4. Enzim Peeling
 5. Lazer Tedavileri
 6. Renk açıcı kremler
 7. Güneş kremleri

Gibi pek çok alternatif leke tedavisi yöntemi bulunmaktadır fakat bunlar içerisinden bazıları diğerlerine nazaran çok daha kalıcı sonuçlar verdiği düşünülmesinden dolayı pek çok kadın tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Özellikle Kimyasal Peeling ve Dermapen cilt bakım uygulamaları leke tedavisi konusunda iyi olduğu düşünülen çözüm önerileri sunmaktadır. Bunlara ek olarak Mezoterapi uygulaması da yine kadınlar tarafından çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir.

Lazer tedavisi ya da estetik cerrahi müdahale gibi uygulamalara nazaran bu uygulamaların daha çok tercih ediliyor olmasının temel sebebi bu uygulamaların çoğunlukla cildin ya da yüzün kendisini yenileme prensibi üzerine yapılıyor olmasından dolayıdır. Tıp alanında ki bilimsel gelişmeler ile kadim güzelleştirme yöntemlerinin birleştiği bu uygulamalar kapsamında lekelerden uzaklaşarak kusursuz ve genç bir cilt görünümüne doğallıkla sahip olunmasına imkan tanınmaktadır.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleri bazı durumlarda genetik aktarım aracılığıyla yüz, boyun ya da dekolte bölgesinde görülebilmektedir fakat lekelerin oluşumuna asıl olarak sebep olan ve bu olumsuzluğun gelişimine katkı sağlayan şeyler çoğunlukla dışsal faktörlere bağlıdır. Özellikle güneşin zararlı ışınları leke oluşumu konusunda pek çok insanın başını ağrıtmaktadır.

Bu bağlamda sunulan pek çok leke tedavisi yöntemi ile bu tarz lekelerin tedavi edilerek engellenmesi de günümüzde son derece kolay olarak görülmektedir. Buna karşın leke oluşumlarına sebebiyet veren durumların kaynağının bilinmesi tedavi yönteminin geliştirilmesi adına da kritik bir öneme sahiptir. Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekelerinin oluşumu melanin üretilmesi ile mümkündür. Melanin en genel anlamıyla gözlere, saça ve cilde renk veren pigmente denmektedir. Bu bağlamda ciltte melanin oluşumunu tetikleyen ve besleyen pek çok sebep bulunmaktadır.

Cilt lekeleri tahmin edileceği üzere çoğunlukla dışsal faktörlere bağlıdır ve bu dışsal faktörleri arasında en büyük yere sahip olanda güneştir. Güneş ışınları son derece besleyici ve yararlı vitaminler içeriyor olmasına karşın aynı oranda cilde zararlı ve tahrip edici bir etkiye de sahiptir. Bu bağlamda güneş ışınları pek çok kimse açısından cilt üzerinde lekeye sebebiyet veriyor olması bakımından korkulan bir niteliğe sahip olmaktadır.

Örnek Cilt Lekeleri

Leke tedavisi yöntemleriyle kolaylıkla ortadan kaybolabilecek cilt ve yüz lekelerinin kaynağı olan temel sebeplere şu şekilde örnekler vermek mümkündür:

 • Güneş ışınlarına bağlı oluşan lekeler
 • Yaşlanmaya bağlı oluşan bazı lekeler
 • Hormonal değişiklikler
 • Hamileliğe bağlı leke oluşumu
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Enflamasyon
 • İritasyon
 • Diabet
 • Karaciğere bağlı faktörler

Gibi pek çok sebeple cilt bölgesinde lekelenmelerin oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda her oluşum faktörüne uygun özel leke tedavisi yöntemleri de gelişen teknoloji ve alternatif tedavi yöntemleriyle seçenek olarak sunulmaktadır.

Leke Tedavisi Yöntemleri

Dünyanın temel mevsimsel dengesinin bozulması ve ozon tabakası ile ilgili yaşanılan problemler günümüzde özellikle güneşe bağlı cilt lekeleri konusunda pek çok insan sorun teşkil etmektedir. Bu duruma bir de modern dünyada tüketilen genetiği değiştirilmiş besinler eklendiğinde dış faktörlere bağlı lekelerin oluşması ve bu durumu etkileyen pek çok şey olduğu görülecektir.

Günümüz dünyasında yoğun stres ile geçen gündelik yaşantı içerisinde özellikle kadınlar açısından rahat ve pozitif bir yapıya sahip olmak adına dış görünüş çok şey ifade etmektedir. Cilt üzerinde çoğunlukla yanak, yüz, boyun ya da dekolte bölgesinde oluşan lekelerden son derece rahatsız olan kadınlar için neyse ki pek çok leke tedavisi yöntemi sunulmaktadır. Bu yöntemler çoğunlukla lekenin kaynağı ve buna bağlı sizden gelen talep konusunda alternatif oluşturmakla birlikte seçenek konusunda da fark yaratmaktadır. Leke tedavisi yöntemleri arasında alternatif olarak sunulabilecek uygulamalar şu şekildedir:

 • Mezoterapi
 • Kimyasal Peeling
 • Dermapen
 • Gençlik Aşısı
 • Enzim Peeling
 • IPL Leke Tedavisi
 • Forever Young BBL Leke Tedavisi
 • Lazer Leke Tedavi Yöntemleri
 • Renk açıcı kremler
 • Güneş kremleri

Gibi pek çok alternatif leke tedavisi yöntemi olmasına karşın içlerinde en çok tercih edilen ve uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen uygulamalar Mezoterapi, Kimyasal Peeling ve Dermopen cilt bakım ve onarım uygulamalarıdır.

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Kimyasal Peeling leke tedavisi yöntemi cildin kusursuz ve doğal bir görünüme kavuşması adına pek çok kadın tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bu uygulama da ki temel amaç özel kimyasal karışımlar ile bir uyarıcı oluşturarak cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır.

Uygulama esnasında özel bir kimyasal karışım ile cildin üst tabakası soyularak en alt tabakaya kadar uyarıcı özelliğe sahip kimyasal ajanlar gönderilir. Bu ajanların temel görevi burada uyarıcı bir etki yaratmaktadır. Uygulama 3 farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu 3 yöntem var olan şikayetler ve uzman hekimin tavsiyesi aracılığıyla hastaya sunulabilmektedir.

Kimyasal Peeling leke tedavisi yöntemlerinin şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Hafif Kimyasal Peeling
 • Orta Derinlikli Kimyasal Peeling
 • Derin Kimyasal Peeling

Bu 3 yöntemi birbirinden ayıran temel özellik kullanılan kimyasal karışımın yapısıyla birlikte, cilt üzerinde var olan kusurların mahiyetidir. Böylelikle cilt üzerinde yaşanılan her probleme karşı bir yöntemin tercih dilmesi mümkündür. Bu yöntemlerin uzman hekimler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Leke tedavisi konusunda tavsiye edilen ise Derin Kimyasal Peeling yöntemidir. Bu tekniğin yüksek ölçekli bir etkiye sahip olduğu düşünülmekle birlikte cildin en alt katmanına ulaşmış olduğundan cildin vereceği onarım ve yenileme tepkisi de aynı ölçekte yüksek olacaktır.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi

Mezoterapi leke tedavisi yöntemi temelde 4 başlık etrafında şekillenebilecek etkiyle gerçekleştirilebilen bir uygulama olma özelliği göstermektedir. Bölgesel zayıflama, selülit tedavisi, saç dökülmesini önleme ve saçı canlandırma konularında iyi bir çözüm önerisi olduğu düşünülmesine karşın leke tedavisi olarak kullanılabilecek alternatif bir yöntem olmasını cilt gençleştirme konusunda da iddialı çözüm önerileri olmasına borçludur.

Mezoterapi uygulamasının cilt bakımı ve yenilenmesi konusunda kullanılan özel ismi Mezolift’tir. Bu yöntem ile herhangi bir cerrahi müdahale ya da anestezi olmadan cilt, yüz, boyun, el ve dekolte bölgelerinde erken yaşlılık oluşan dokularının canlandırılarak tedavi edilmesi mümkündür. Özel ince iğnelerle enjeksiyon yöntemiyle yapılan Mezolift uygulaması, en çok tercih edilen leke tedavisi yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Bu yöntem ile leke tedavisinin yanı sıra

 1. Kırışıklıkların azaltılması ve durdurulması
 2. Yaşlanmayı geciktirme
 3. Kontur düzeltme
 4. Gevşekliğin azaltılması
 5. Yağ torbalarının azaltılması

Gibi pek çok cilt üzerinde yaşanılan kusurların giderilmesine de olanak tanınmaktadır. Yaşlanmaya bağlı problemler konusunda eşsiz alternatiflerden biri olan uygulama sonucunda, cilt gerginliği arttırarak kusursuz, doğal ve genç bir cilt görünümü de yakalanabilmektedir.

Dermapen ile Leke Tedavisi

Dermapen leke tedavisi yöntemi çok köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Dermapen kadim Çin Medeniyetinden bugüne uzanan bir cilt bakım tekniği olmasına karşın bugünkü halini teknolojik gelişmeler ve tıp alanında ilerlemeler aracılığıyla almıştır. Bugünkü haliyle gerçek anlamıyla cilt bakımı ve yenilenmesi konusunda iyi bir hal alan teknik cildin en alt katmanının uyarılması sonucunda cildin kendi kendini yenileme sürecine girmesini sağlamaktadır.

Dermapen leke tedavisi yöntemi bu uygulama için geliştirilmiş özel araçlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Ucunda yaklaşık olarak 0.5 ile 2.5 mm aralığında değişen iğneler bulunan cihaz, cilde 250 ile 500 arasında değişen mikro delikler açar. Bu işlem sırasında cilt, tahribata uğradığını düşünerek hareket eder ve tedavi sürecini başlatır. Süreç içerisinde en alt katmandan itibaren cildin yenilenmesi ve ölü hücrelerden arındırılması mümkün hale gelmektedir.

Demapen klasik bir cilt bakım ve onarım tekniği olmak tan çok daha fazlasını vadetmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle leke tedavisi gibi durumlarda da kullanılabilmektedir. Yöntem aracılığıyla ulaşılan cildin en alt katmanı doğal yollardan yenilemeyi sağlayacağından pigmantasyon işlemi gerçekleşecektir.

Bu işlem sırasında cildin üst katmanında bulunan lekelerde normal ve doğal pozisyonuna gelmesi sağlanmaktadır. Cildin renk farklılıkları giderilerek tek bir renk tonuna sahip olma avantajı sağlayan uygulama da en çok tercih edilen cilt yenileme uygulamalarının başında gelmektedir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi konusunda pek çok alternatif bulunmakla birlikte tüm bu alternatif yöntemlerin uygulamaları sırasında son derce fark içerdiği de görülmektedir. Özellikle doğal yollar aracılığıyla leke tedavisi görmek isteyenler için Kimyasal Peeling ve Dermapen uygulamaları tavsiye edilmektedir. Bu uygulamalar temelde cilt bakım ve onarım tekniği olmakla birlikte cildin kendi üzerinden yenilenmesini sağlıyor olmaları bakımından ortaklık göstermektedirler.

Bunlara ek olarak Mezoterapi yöntemi de teknik bakımından sağladığı kolaylık ile diğer yöntemler arasında fark yaratmaktadır. Bu üç yöntemin en büyük avantajı ise klasik lazer tekniklerine nazaran ameliyatsız ve cerrahi bir müdahale ya da lazere bağlı ışın olmadan yapılmalarıdır. Bu sebeplerden dolayı ekstrem bir önlemi bulunmayan uygulamalar tamamen insan doğasına uygun bir şekilde iyileştirme süreci sağlamaktadır. Leke tedavisi nasıl yapılır?

Dermapen, Mezoterapi ve Kimyasal Peeling uygulamaları kısa sürede kusursuz ve doğal bir görünüm yakalanması adına hız ve kolaylık vadetmektedir. Leke tedavisi konusunda da son derece belirgin sonuçlar doğuran uygulamalar cildin doğal yollardan kendisini yenilemesi prensibiyle cilt üzerinde yenilenme sağlamayı hedeflemektedir.

Bu bağlamda bu 3 tekniği birbiriyle bağdaştıran ikinci özellik ise uygulama esnasında kullanılan yöntemdir. Bu uygulamaların tamamında cilde tahribat oluştuğu hissinin verilmesi adına mikro düzeyde iğneler kullanılmaktadır.

Leke tedavisi uygulamaları arasında Kimyasal Peeling uygulamasında özel olarak kimyasal içeriğe sahip bir karışım kullanılmaktadır. Bu karışım cilt altında uyarıcı bir niteliğe sahip olarak hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Böylelikle yenilenen hücreler aracılığıyla cildin kendini yenileme süreci de başlayacaktır. Uygulama sırasında cildin üst katmanı soyularak alt katmana kimyasal karışımın ulaşması sağlanmaktadır.

Leke Tedavisinin Zararları Var Mı?

Leke tedavisi konusunda kullanılan Mezoterapi, Kimyasal Peeling ve Dermapen uygulamaları adına belirgin bir yan etkinin olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bu uygulamaların sonrasında çoğunlukla basit ölçekli yan etkilere görülebilmektedir. Bu yan etkiler de son derece hızla giderilerek doğal süreç içerisinde iyileşme hızla sağlanacaktır. Bu bağlamda leke tedavisinin zararı var mı? Sorusuna verilecek yanıt şu şekilde olmalıdır.

Dermapen uygulamasında hasta uygulamanın bitmesinden hemen sonra gündelik yaşantıya devam edebilmektedir. Sadece Kimyasal Peeling işlemlerinde özel olarak hastaların nemlendirici krem kullanmaları tavsiye edilmektedir. Uygulamadan sonra geçici kabukların oluşması da mümkündür. Bu kabuklara zarar verilmesi ya da soyulmaya çalışılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir ve süreç doğal akışına bırakılmalıdır.

Dermapen uygulaması sonucunda ise bazı durumlarda geçici morluk, şişlik ve kızarıklıklar görülebilmektedir. Bu durumda da hekim tavsiyesi ile başvurulan kremler çözüm önerisi olarak sunulabilmektedir ya da sürecin kendiliğinden geçmesini beklemekte mümkündür.

Leke Tedavisini Kimler Yapmalı?

Mezoterapi, Kimyasal Peeling ve Dermapen leke tedavisi yöntemleri çoğunlukla cilt bakımı ve yenileme teknikleri gibi görülmektedir. Bu tekniklerin leke oluşumu ve tedavi edilmesi konusunda da son derece etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı doğal nedenler ya da bunun dışında dış etkenlerin etkisiyle ciltte, boyun, yüz, yanak ya da dekolte bölgesinde lekeye sahip olanlar için muhteşem birer çözüm önerisi olma özelliğine sahiptirler. Leke tedavisini kimler yapmalı?

Bu yöntemler çoğunlukla cilt bölgesinde leke sahibi olan kimselere tavsiye edilmekle birlikte, uygulamanın yapılması ya da hangi uygulamanın hangi bağlamda yapılması gerektiğine uzman hekim karar vermelidir. Bu sebepten dolayı tercih edilecek estetik merkezi ve buna bağlı olarak hekim kritik bir öneme sahiptir.

Leke Tedavisi Fiyatları Nedir?

Ciltte oluşan ve dışsal nedenlere bağlı olan lekelerden hemen hemen herkes şikayetçidir. Çoğunlukla güneş ışınlarına bağlı olarak oluşan, büyüyen ya da artış gösteren bu lekelerin çözümü adına günümüzde pek çok alternatif leke tedavisi yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemlerin başında Mezoterapi, Kimyasal Peeling ve Dermapen uygulamaları gelmektedir. Bu 3 uygulama vadettiği sonuçlar ve işlevsel olarak insan doğasının kullanılıyor olması bakımından diğer uygulamalardan ayrılmaktadır. Bu uygulamalar en genel olarak cilt yenilenmesi uygulamalarıdır ve sürecin tamamında cildin kendisini yenileme özelliği kullanılmaktadır.

Cildin kendini yenilemesini sağlayan bu uygulamalar cildin normal haline dönüşünü kendi üzerinden yapıyor olması bakımından özellikle dışsal etki ile oluşan lekeler konusunda iyi ve eşsiz öneriler sunduğu bilinmektedir.

Üstelik bu uygulamalar profesyonel ve uzman eller ile iyi bir sonuç çıkardığı düşünülmektedir. Uygulamalar fiyat performans ilişkisi düşünüldüğünde sunmuş olduğu kalıcı çözümlerden dolayı son derece tercih edilmeye uygundur. Leke tedavisi fiyatları nedir? Sorusu ise pek çok kimse tarafından sorulan soruların başına gelmektedir.

Leke tedavisi yöntemleri uygulamaya göre değişiklik gösterecek şekilde farklılık arz etmektedir. Bu bağlamda sadece uygulama değil kişinin talep ettikleri ve buna bağlı olarak var olan lekenin mahiyeti de bu konuda önem arz etmektedir. Dolayısıyla fiyat almanız için STS Estetik internet sitesi üzerinden ya da sitede belirtilen telefon numaraları aracılığıyla iletişim kurmanız yeterli olacaktır.

Leke tedavisi konusunda kullanılacak olan uygulamaların uzman eller ile gerçekleşmesi sonucunda gerçek ve işlevsel sonuç alınması mümkündür. Bu bağlamda uzman ve alanında tecrübe sahibi hekimlerin tercih edilmesi büyük avantaj sağlayacaktır.

Medikal Estetik Hekimi Doktor Sami Tan Sarıgül bu bağlamda çok uzum zamandır vermiş olduğu bakım ve estetik hizmetlerinden dolayı alanında son derece tecrübeli ve başarılı olma ayrıcalığına sahiptir. Tüm leke tedavisi işlemleri için ağrısız sızısız ve ameliyatsız alternatifler sunan Doktor Sarıgül’ün sağladığı imkanlardan faydalanmak adına randevu almanız ve muayene için hızlıca işlemlere başlamanız yeterlidir.  

Leke Tedavisi Hakkında Uzmanına Sorulan Sorular

Diğer Sorular →

Cevabınız başarıyla kaydedildi.. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Lütfen * işaretli yerleri doldurunuz.

Hemen Ara
Ücretsiz Muayene Ol